Tisíc let hudby

20.03.2012

Pardubické divadlo je mnoha žákům naší školy důvěrně známé z  pravidelných divadelních představení, která navštěvujeme v rámci předplatného již několikátou sezonu. Tentokrát jsme se ale vydali do Pardubic za trochu jiným účelem. Velkou scénu jsme vyměnili za komornější prostory ve dvoře divadla, kde se ke dvěma hercům přidali tři hudebníci z tamější filharmonie.Společně nás provedli hudbou, která provázela lidi od začátku jejich existence.

Nejprve se z temnoty vyřítily spoře oděné postavy ve zvířecích kůžích a vyluzovaly  hlasité skřeky za doprovodu pravěkých nástrojů z kamene, lastur, dřeva a kůží. Zajímavé bylo vystoupení vyvolávače deště.V následujících chvílích jsme se lehce přenesli do období starověkých civilizací a před námi se vlnila za zvuků píšťal indická tanečnice ve svůdném exotickém oděvu.Vystřídali ji středověcí muzikanti. Mohli jsme se zaposlouchat do hudby, která kdysi zněla v komnatách i na nádvořích hradů. Libě se nesly tóny píšťal a flétny.

Renesanční hudbou pořad končil, ale vlastně ne tak docela. Všichni přítomní žáci se mohli na cokoli zeptat a také si vyzkoušet, jaké to je ocitnout se na prknech, která znamenají svět, v róbě z doby minulé a s hudebním nástrojem v ruce. Měli skvělou šanci zahrát si na nástroj, který třeba nikdy předtím nedrželi v ruce. Tentokrát se už ozývaly méně libé zvuky, ale to bylo nejspíše tím, že nejsme profesionální hudebníci. Cenila se odvaha zkusit si něco nového!

Pardubickému divadlu  a filharmonii určitě patří velký dík za to, že se snaží dělat něco zajímavého a záslužného proto, aby platilo to staré známé „Co Čech – to muzikant“.  A naši žáci se jim odměnili tím, že byli opravdu hodní a pozorní a nedalo se přehlédnout, že je představení opravdu bavilo.

()