Zajímavá výstava

20.02.2012

Jsou lidé, na které bychom neměli zapomínat. Jedním z nich je válečný pilot Josef Koukal. Letos by se dožil sta let. K této příležitosti připravil pan Mračno v Orlickém muzeu zajímavou výstavu. Navštívili ji žáci 8. a 9. r., aby si mohli přiblížit život člověka, který bojoval za Anglii, za nás… Rodina pana Koukala zapůjčila fotografie, dokumenty, uniformu a další předměty, které žákům posloužily jako střípky životní mozaiky vzácného a statečného člověka. Pan Mračno natočil o J. Koukalovi dokumentární film, který žáci zhlédli během výstavy. Připomíná se v něm láska k létání, strastiplné putování do Anglie v době, kdy všude zuří válka, každodenní nasazování života „ve vzduchu“ nad Anglií.
   Životní zlom J. Koukala nastal v době, kdy se jeho stroj vznítil a on utrpěl popáleniny na 70 % těla. Zachránila ho souhra náhod. Anglický farmář, který byl dojatý nad tím, že za jeho zemi nasazuje život letec z Čech. A také na tu dobu geniální plastický chirurg, který provedl desítky operací a kterému byl pan Koukal vděčný do konce svého života. Otázky dětí se ubíraly tím směrem, co dělal válečný hrdina poté. Dokument odhalil překvapivou odpověď. Létal dál.
   Většina osmáků a deváťáků před návštěvou výstavy netušila, kolik hrdinství se skrývá za jménem Josefa Koukala, který pocházel z nedaleké Luže. Uspořádání této výstavy byl velmi záslužný čin, za který patří panu Mračnovi velký dík.

()