Objevujeme hrad Zítkov

08.10.2010

V pátek 8.10 ve třídách sedmých ročníků naší školy probíhal další projektový den. Myli jsme střepy, které jsme na hradě našli, zpracovávali muzejní evidenci 1. stupně a opakovali, co víme o hrádku Zítkov. Poté jsme vyrazili na hrad s deskami, pastely a čtvrtkami. Posadili jsme se kolem hradu a kreslili. Barevně, co dnes vidíme na hradě, černě či šedě, co tam bývalo. Namalované obrázky jsme poznačili zkratkou světových stran, odkud jsme hrad malovali. Někdo kreslil paláce, někdo bránu a všichni samozřejmě hradby.
Na hradě Zítkov jsme mezi sebou přivítali PhDr. Petra Medunu z Archeologického ústavu AV ČR a RNDr. Tomáše Franka z BEZKu. Pan archeolog si prohlédl naše obrázky a objasňoval nám, jak mohl hrad vypadat – paláce, střecha, hradby...
Na závěr projektového dne mezi nás přišli RNDr. Zdeněk Štaffen z Orlického muzea a RNDr. František Šafář, kteří nám vyprávěli o geologii okolí Chocně a pedologickou sondou nám ukázali půdní profil.
Projekt „Objevujeme hrad Zítkov“ je realizován v rámci projektu „Kulturně historické dědictví a udržitelný rozvoj místních komunit“, který ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy realizuje Brontosauří ekocentrum.

-Kristýna Skalická-

()