Projekt "Jak se žilo na Hlavačově"

16.10.2014

V neděli 5. 10. jsme se sešli před poliklinikou, protože jsme se chystali na středověké barvení a vaření. Nejprve jsme si vyzkoušeli, jak se dříve zapaloval oheň. Někteří chlapci byli úspěšní a za pomoci luku se jim podařilo rozdělat oheň. Pro dívky bylo připraveno barvení tkanin pomocí barvířských rostlin.

Mgr. Kristýna Urbanová nám řekla, jak se jednotlivé rostliny jmenují a co s nimi máme dělat. Poté jsme si barvení vyzkoušeli v praxi – barvili jsme na žluto, na modro, na červeno a na zeleno. Následovalo středověké vaření - v pravé středověké peci jsme vařili kaši a čočkovou polévku, pekli maso a placky. Hotové jídlo nám moc nechutnalo, ale dříve to pro lidi byla pochoutka. Domů jsme odcházeli s mnoha novými znalostmi.

V úterý 7. 10. jsme odešli ze školy dříve, jelikož jsme měli ve 13 hod. sraz na mostě za zimním stadionem s panem archeologem PhDr. Davidem Víchem. Po úmorné cestě lesem jsme došli až na místo, kde ve 13. století stál hrad Hlavačov. Nejdříve nám pan archeolog řekl něco o hradu a pak jsme se rozdělili do skupin a hledali vývraty stromů. V nich jsme našli hned několik středověkých střepů, nejvíc jich nalezla Terka Kašparová s Danem Grafem. Cestou zpět jsme se rozloučili s panem archeologem a spěchali domů sdělit své zážitky rodičům.

Veronika Suchánková, žákyně 7. A

(krs)