KUTNÁ HORA

09.06.2019

Další exkurze, které se zúčasnili téměř všichni sedmáci, proběhla v pátek 24.5.2019.

Tentokrát jsme se rozjeli na zámek Kačina, kde pro nás paní učitelky vybraly program „Stromy a keře“. Seznámili jsme se s dřevinami v přilehlém arboretu. Dozvěděli jsme se, které stromy a keře můžeme nalézt ve svém okolí a co nám přináší. Už víme, co jsou patra lesa, jak vyroste nový strom a z čeho se skládá.

Po procházce v arboretu a vyplnění pracovního listu v „zámecké třídě“ jsme se vydali do Sedlece.

Naše první kroky vedly do unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých. Je vyzdobena téměr výhradně lidskými kostmi - pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

V katedrále Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele nás asi nejvíce zaujal animovaný film o historii sedleckého kláštera.

Asi největší zážitek jsme měli na Hrádku. Seznámili jsme se se středověkým způsobem těžby, zpracováním surového stříbra a technologií ražby mince. A potom jsme se vybaveni svítilnou, helmou a hornickou halenou s kápí tzv. perkitlí do hloubky asi 40 metrů vydali na 250 metrů dlouhou procházku původním středověkým dolem. Na zahradě Hrádku jsme poté zhlédli i takzvanou havířskou osadu.

Chrám svaté Barbory byl poslední zastávkou v Kutné Hoře. U gotické katedrály jsme se společně vyfotografovali a pak jsme se vydali k autobusu, který nás odvezl domů.

Žáci 7.A

(cou)