Abeceda peněz ve 4.C

20.11.2019

Myslím, že většina z vás čtenářů už zaznamenala informaci, že se naši čtvrťáci zapojili do projektu České Spořitelny ABECEDA PENĚZ, jehož cílem je zvýšení finanční gramotnosti žáků.

Jak to celé probíhalo? Abecedu peněz jsme zahájili hned na začátku školního roku návštěvou místní pobočky České Spořitelny. Děti v reálném provozu viděly, jak funguje banka. Vyzkoušely si vybrat peníze z bankomatu, pracovaly s opravdovou platební kartou. Viděly, jak se počítají peníze. Prozkoumaly pobočku zepředu i zezadu. V teoretické části návštěvy se dozvěděly další informace z oblasti financí a hospodaření s nimi.

Paní koordinátorka seznámila děti s průběhem celého projektu a vyslala je na cestu realizace.

Bylo potřeba založit firmu a vymyslet, s jakými službami či výrobky pak přijde na trh. Česká Spořitelna poskytla firmě bezúročnou půjčku 3 000,-Kč jako vstupní kapitál. Samozřejmě firma potřebovala vedení, management, správce financí atd. Děti si tedy musely rozdělit role a domlouvat se na všem, co se chodu jejich firmy týká.

A podařilo se. Vznikla firma Rukodělky zabývající se výrobou nejen podzimních dekorací, ale také jiných užitečných výrobků pro domácnost a volný čas.

Firma měla zhruba dva měsíce na to, aby vyrobila výrobky a připravila závěrečný jarmark. Nešlo tedy jen o výrobky. Bylo potřeba postarat se také o propagaci akce, zhotovit a distribuovat plakáty a pozvánky, vytvořit reklamu a zajistit vše na prodávání (od výzdoby stánků až k harmonogramu jarmarku - kdy kde kdo bude co dělat). Firma zažila dva měsíce opravdu intenzivní práce. Její plody se brzy ukázaly.

V pondělí 11. listopadu nastal pro Rukodělky den „D“ – jarmark. Zhodnocení akce nechávám už na dětech samotných.

Chtěli bychom se s vámi podělit, jak to probíhalo na našem jarmarku. Dle mého názoru to bylo super. Těšili jsme se, ale někdo měl i obavy. Jarmark probíhal bezvadně. Mně se líbil. Měli jsme dokonce i kytarové vystoupení. Vydělali jsme si více, než jsme si mysleli. Za peníze pojedeme na výlet a část peněz věnujeme na dobročinné účely. Děkujeme!

Izabela Meixnerová (ředitelka firmy)

V pondělí 11. listopadu jsme měli jarmark. Naše firma se jmenovala Rukodělky. Bylo to super, ale ke konci mě začaly bolet nohy. Líbilo se mi všechno. Měli jsme rozdělené služby a to se mi líbilo nejvíc. Prodávali jsme přes 200 výrobků. Obávala jsem se, že špatně spočítám cenu nákupu a nevrátím správně peníze. Vydělali jsme si hodně, to si tedy myslím já. Za ty peníze, co jsme vydělali, pojedeme do Tonga a část dáme na dobročinné účely.

Děkujeme všem, kteří přišli a podpořili nás. Děkujeme!

Nela Hrnčířová

Naše třída se zapojila do projektu od České Spořitelny Abeceda peněz. Založili jsme si firmu Rukodělky a vyráběli všelijaké podzimní výrobky. Nakonec jsme uspořádali jarmark, kde jsme se snažili vše prodat. Moc se mi to líbilo. Hrál jsem tam na kytaru. Za vydělané peníze pojedeme na výlet. Část peněz dáme na dobročinné účely.

Vlastimil Váško

Naše firma se jmenuje Rukodělky. Jarmark se nám velice povedl. Máme z toho radost. Vydělali jsme si hodně peněz, za což jsme rádi. Peníze nám vystačí na společný výlet do Tonga a část peněz dáme na dobročinné účely. Děkujeme!

Nikola Marholdová

Fotografie z projektu si můžete prohlédnout ZDE.

(Nix)