Vernisáž výstavy „Choceň za první republiky“

02.05.2017

Ve čtvrtek 27. 4. 2017 v 17 hodin proběhla v Orlickém muzeu v Chocni vernisáž výstavy Choceň za první republiky. Tento projekt zpracovali žáci historického semináře pod vedením Mgr. Martiny Krskové.

Po úvodním slovu pana místostarosty Vojtěcha Štancla a paní učitelky M. Krskové zazněla píseň „Nebe na zemi“. Poté Vojtěch Mikuláš Mann a Dominika Jiráská seznámili návštěvníky s obsahem vernisáže. Diváci mohli nejprve zhlédnout dvacetiminutový film, ve kterém pamětníci Ludmila Urbanová a Jiří Havlíček vzpomínali na prvorepublikové období. Pak již začaly samotné prezentace, při kterých jednotlivé skupiny představovaly téma, které během sedmi měsíců zpracovávaly. Vojtěch Mikuláš Mann a Dominika Jiráská zkoumali historickou proměnu Chocně. Klára Martinová, Veronika Škraňková a Hana Voborníková pátraly po školství v Chocni. Zajímavosti ze života města zpracovaly Aneta Vágnerová, Natálie Olivová a Sophia Weyer. Lucie Peterová a Alexandra Klenorová vypracovaly dámskou modu. Informace o choceňských spolcích hledal Šimon Hájek. Anna Marie Brzybohatá a Barbora Spoustová se zajímaly o významné osobnosti. Kateřina Nejedlá a Eliška Nejedlá společně studovaly choceňské podniky. Já a Hana Marková jsme uskutečňovaly rozhovory s pamětníky. Po všech prezentacích zazněla píseň „Ta naše písnička česká“.

Během vernisáže si návštěvníci mohli zakoupit publikaci „Choceň za první republiky“, kterou jsme společně vypracovali. Na závěr proběhla autogramiáda knížek a Pekařství u Lifků připravilo na závěr vernisáže výborné občerstvení. Na vernisáž přišlo přes 100 diváků a prodalo se 20 publikací. Vernisáž výstavy se všem žákům velice vydařila.

Děkujeme všem, kteří nám pomáhali s přípravami na výstavu.

Srdečně Vás zveme na prohlídku naší výstavu, která potrvá v Orlickém muzeu do 23. května.

Za historický seminář Tereza Benešová, 8. B

Fotoarchiv