Stávka škol

05.11.2019

Učitelé naší školy se ke stávce vyhlášené na středu 6. listopadu 2019 nepřipojí. Nemyslíme si, že by resort školství neměl své problémy, a nemáme na mysli pouze neplnění slibů v oblasti odměňování učitelů. Chceme, aby se zlepšily podmínky ke vzdělávání, chybí kvalitní učitelé, inkluze ztěžuje práci v běžných třídách, chybí prostředky v ONIV, abychom mohli připravit pro žáky výuku zajímavější a pestřejší, ale nemyslíme si, že řešením je jednodenní stávka.

Žádná vláda od revoluce ještě neudělala pro učitele tolik, jako tahle. Je to určitě způsobené shodou napříč politickým spektrem. Ze slibů se postupně stávají činy, i když možná ne tak rychle, jak by si učitelé přáli. Předvolebních slibů týkajících se učitelů a vzdělávání jsme za posledních třicet let slyšeli mnoho, ale na většinu z nich se po volbách zapomnělo. Co nám vadí, je medializace vyjednávání kvalitnějších podmínek pro vzdělávání. Učitelé vypadají jak hyeny, které nekoukají nalevo napravo a snaží se urvat co nejvíc. Práce učitele je dlouhodobě finančně podhodnocena a přitom na učitelích záleží, jak připraví mladou generaci, která se za několik let ujme řízení společnosti, soukromých i státních firem, bude pečovat o naše zdraví nebo se bude věnovat vzdělávání další mladé generace. Proto by práce kvalitních učitelů měla být odpovídajícím způsobem zaplacena a hlavně by se z učitelství měla stát prestižní profese. Handrkování se o dvě procenta ale podle nás není ta správná cesta.

(müll)