Týden s Edisonem

04.03.2018

V pátek 2.3. jsme se po týdnu rozloučili se zahraničními studenty, kteří naši školu navštívili v rámci projektu Edison. Obzory nám rozšířilo sedm vysokoškoláků z Vietnamu, Ukrajiny, Ruska, Gruzie, Turecka, Portugalska a Indonésie.

Ráno 26. února, po hromadném zahájení ve sportovní hale, se stážisté odebrali do jednotlivých tříd a začali naše žáky seznamovat se svou zemí. Měli připravené prezentace s informacemi o svých tradicích, geografii, historii, kultuře, významných místech, ale i národní kuchyni, moderní hudbě a známých osobnostech. Žáci se také pokoušeli naučit pár slov v rodném jazyce studentů, což byl pro všechny mnohdy nelehký jazykolam.

Ve středu byla na programu tzv. Global Village. Stážisté si ráno nachystali stánky, u kterých si naši žáci mohli např. složit matrjošku, napsat své jméno cizím písmem, prohlédnout si tradiční oděv, či ochutnat některé speciality, které pro nás studenti uvařili.

Dobrovolníci se mohli připojit k odpoledním aktivitám, které jsme stážistům nabídli – prohlídku města s průvodci z řad žáků, lezení na stěně, bowling, či keramickou dílnu, ze které si studenti mohli odnést své výrobky, společně s časopisem (viz příloha), který pro ně připravili vybraní novináři. Příjemnou tečkou za celým týdnem pak byl sobotní výlet do Litomyšle.

Na závěr bychom chtěli srdečně poděkovat hostitelským rodinám, které se o studenty celý týden staraly a významně tak přispěly k hladkému průběhu projektu.

Věříme, že projekt Edison byl pro všechny zúčastněné přínosem, a že i stážisté budou na pobyt u nás rádi vzpomínat.

Více fotografií nalezenete v galerii.

(Fal)