Dekorace
9.ABC - výběrová exkurze z fyziky + informatiky: Automatické mlýny Pardubice

9.ABC - výběrová exkurze z fyziky + informatiky: Automatické mlýny Pardubice

Publikováno: 7.5.2024 Autor(ka): Miroslava Durdilová

Monumentální mlýnskou budovu na břehu Chrudimky v centru Pardubic navrhl architekt Gočár roku 1909 pro podnikatele bratry Winternitzovy. V roce 1924 byl komplex rozšířen o obilné silo. Automatické mlýny fungovaly nepřetržitě více než 100 let, a to do roku 2013.
Od roku 2016 prochází mlýnský brownfield díky iniciativě Mariany a Lukáše Smetanových a jejich rodinné Nadace Automatické mlýny, proměnou na moderní kulturně-vzdělávací centrum.

My jsme navštívili centrum Sféra, která vytváří prostor pro tvorbu a objevování nových souvislostí. Ambicí Sféry je nadchnout návštěvníky pro polytechnické obory. Zúčastnili jsme se dvou výukových programů: Temperament vody (kalibrace teploměru podle fázových přechodů vody) a Roboti ve sféře (programování ROBO).

Prostředí je krásné, příjemné a programy byly zajímavé.

Určitě se sem rádi vrátíme.