Cesta stříbra

Publikováno: 6.6.2023 Autor(ka): Milena Coufalová

V úterý 6.6.2023 se žáci 7.A vydali do Kutné Hory.

Čekal je čtyřhodinový edukační program. První částí - STŘEDOVĚKÁ ŘEMESLA V KH - je provedla matrona - žena cechovního mistra. Žáci se dozvěděli o cechovní organizaci ve městě a o řemeslech, která měla ve středověké Kutné Hoře svou tradici. K obrázkům, které si vylosovali, hledali v expozici svá řemesla. Za zvládnutí programu dostali VÝUČNÍ LISTINU. Ve druhé části - CESTA STŘÍBRA - se žáci seznámili se středověkou těžbou a zpracováním stříbra, technologií ražby mince a havířskou osadou. Už také ví, co je to tzv. trejv. Vybaveni helmou se svítilnou a hornickou halenou s kapií prošli asi 250 m dlouhou částí původního středověkého dolu. Pracovní list, který ověří jejich znalosti, si vypracují ve škole. Ve třetí části programu - v HAVÍŘSKÉM TESTU si zábavnou formou prakticky zopakovali, jak se stříbro těžilo a zpracovávalo. Na okamžik se proměnili ve středověké havíře. Vyrazili si také pražský groš. Za splnění všech úkolů obdrželi HAVÍŘSKÝ GLEJT. Po náročném programu následoval rozchod a pak už cesta domů. Tak zase někdy v Kutné Hoře na shledanou!