Dekorace
Choceň v pověstech

Choceň v pověstech

Publikováno: 10.11.2021 Autor(ka): Pavlína Hájková

Ve středu 10.11. se třída 4.A zúčastnila zajímavé besedy pí. Bc. Krátké z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

Žáci se během podzimu v hodinách Vlastivědy seznamují s životem prvních Slovanů na našem území. Velmi rádi poslouchají staré pověsti české a vyprávění z dob dávných. Využili jsme tedy příležitost ,,vášnivé" sběratelky našich regionálních pověstí a zúčastnili se její poutavé besedy. Nejdříve děti seznámila s historií muzea ve Vysokém Mýtě a dále s významnou osobností - pedagogem a autorem rukopisu ,,Za svitu loučí", panem A. Hlineckým. Vyslechli jsme si několik pověstí z Chocně, Hemží, Mostku, Plchůvek, Horního Jelení a Vysokého Mýta. V pověstech vystupovaly postavy pohádkové i osoby či místa z reálného života dané doby. Dozvěděli jsme se také o ,,českém fenoménu" - fextovi - což byl udatný, nesmrtelný hrdina (až na jedno místo na tělo), ne vždy dobrý. Takže jsme opět v něčem originální.

J. Werich našel námět na svou pohádku ,,Až opadá listí z dubu" v pověsti z lesů u Srubů. Čertův dub ho skutečně inspiroval a my jsme za to rádi.

Nesmíme opomenout i novodobé pověsti, které si určitě vybavíme my dospělí, z období 80.-90.let. Jen málokdo by zapomněl na ,,černou sanitku", ,,háďátko v banánu"či ,,lezoucího škvora do ucha ve stanu"...Opravdu se tyto děsivé historky staly oficiálními novodobými pověstmi. 

Sychravé podzimní dny a večery nám nevadí, vezměme si knížky a začtěme se ...