Cvičný požární poplach ve škole

Publikováno: 21.4.2022 Autor(ka): Zdena Müllerová

Podobné cvičení by mělo probíhat každým rokem. Myslíme si, že tato četnost potřeba není, ale vzhledem k tomu, že škola prošla rekonstrukcí, změnily se a přibyly únikové východy, bylo potřeba v součinnosti s HZS Pardubického kraje vyzkoušet, že učitelé i žáci dokáží správně zareagovat na nebezpečí požáru a nutnou evakuaci školy. Všichni to zvládli skvěle, během čtyř minut opustilo školu bez strkání a zmatků 426 žáků a 52 dospělých. Čtyři žáky figuranty našly hlídky hasičů v zakouřeném prostoru poměrně rychle.

Cvičení se zúčastnily čtyři desítky hasičů, jako první přijeli za šest minut od vyhlášení poplachu dobrovolní hasiči z Chocně, potom profesionální tým z Vysokého Mýta následován dobrovolnými hasiči z Vysokého Mýta a na závěr ještě dvě jednotky SDH z Brandýsa nad Orlicí a ze Zámrsku. Hasiči se lépe seznámili s novými vnitřními prostorami ve škole, my jsme si připomenuli, kdo kudy opouští školu při evakuaci a jak si budeme předávat potřebné informace, dále jsme vyzkoušeli, že nám při požáru funguje správně nová technika - automatické protipožární dveře a výtah.

Jediné, co bylo trochu proti nám, bylo samotné počasí. Bylo sice lépe než v úterý, nicméně rtuť teploměru stávkovala kolem 10 stupňu Celsia, tak doufáme, že cvičení nikdo neodnese nachlazením nebo dokonce nemocí. Ukrajinští žáci, pro které by evakuace byla zcela určitě stresujícím zážitkem, odešli o velké přestávce v doprovodu tří pedagogů na vycházku po městě, aby se s ním lépe seznámili. Naši žáci by takovou zátěž měli zvládnout bez problémů, učitelé žáky informovali, že se jedná o cvičný poplach.

Doufáme, že služby hasičů nebudeme v reálném školním životě potřebovat ani z důvodu požáru, ani z důvodů jiných. V každém případě jim děkujeme za nasazení a zásah.