Dekorace
Domácí pokusy s kvasnicemi

Domácí pokusy s kvasnicemi

Publikováno: 17.2.2021 Autor(ka): Jana Dvořáková

I v domácích podmínkách je možné zažít dobrodružství zkoumání přírody. V 6.C jsme při přírodopisu mluvili o jednobuněčných houbách - kvasinkách. Při kvašení cukrů uvolňují do svého okolí oxid uhličitý. Schválně, dokáže uvolněný plyn nafouknout balónek? A kolik cukru k tomu potřebuje? A jak se budou chovat kvasinky v lednici? A jak dlouho to bude trvat? Podívjete se do galerie, co 6.C vyzkoumala. 

Správný výzkumník musí své poznatky i přesně a výstižně zapsat, zhodnotit, co viděl a proč. Tady je výběr z protokolů badatelů 6.C. Třeba se vám podle návodů povede udělat pokus také. 

 

1) Dvoubarevný pokus

pokus založen 2x  - ½ kostky kvasnic + 3 lžičky cukru + 150 ml teplé vody

  • lahev daná na radiator - růžový balonek
  • lahev daná do lednice - žlutý balonek

Růžový balonek na radiátoru se nafukuje rychle, v teple probíhá proces uvolňování oxidu uhličitého (při zpracování cukru kvasinkami) rychle.

Žlutý balonek se nafoukl málo, v chladu je naopak proces zpomalen.

Pokus mě bavil.

 

2) Pomůže ohřát? 

Nejdříve jsem to měla na kuchyňské lince tak 10 minut, ale balónek
se mi moc nenarovnal.Pak jsem to dala na teplý sporák a tam to šlo
mnohem rychleji, tam se mi balónek narovnal úplněl za 5 minut. Zjistila
jsem že na teplém místě to funguje mnohem rychleji.Pokus mě bavil.

 

3) Záhada vyfouklé rukavice

Potřeboval jsem dvě sklenice, 2x chirurgické rukavice,cukr, kvasnice, vlažnou vodu.

Nejdříve jsem nalil vlažnou vodu, potom rozdrobil kvasnice a nasypal cukr, zamíchal a nechal 15 min stát. Nasadil jsem rukavici a upevnil, po 15 min se rukavice začala nafukovat. Ta druhá sklenice nic nedělala, asi že to nebyla ta pravá rukavice. Vůbec nevím, proč se nenafoukla. Po 2 dnech se kvasnice usadily, byla trochu zakalená

 

4) Netřepat, promíchat

zjistil jsem to že jsme doma měli jen jednu pet láhev.ano fungovalo to.trvalo to asi tak 5 minut (třepal jsem s tím).příště bych udělal jinak to ze bych s tím netřepal. bavilo mě to

 

5) Do druhého dne? 

Nejdřív jsem si připravil pet lahev, cukr, vodu, kvasnice a balónek. Do pet lahve jsem dal  horkou vodu a kvasnice a uzavřel jsem to balónkem. Nechal jsem lahev při pokojové teplotě. Druhý den byl balonek nafouklý, ale ne moc, chtělo to vyšší teplotu.

 

6) Jde to s rukavicí? 

Do pokusu s kvasnicemi jsem dala místo dvou lžiček cukru tři lžičky cukru.

Místo balonku jsem dala rukavici.

Dala jsem do skleničky horkou vodu, takže se mi to do půl hodiny hodně nafouklo, až jsem se bála, že to praskne. Vyfouklo se to až druhý den ráno.

 

7) Bude výbuch? 

Vše jsem smíchal, nalil do nádob, zakryl rukavicí a balónkem a dal na topení. Vyzkoušel jsem i sušené droždí, ...... Pokus se mi líbil, jen jsem měl strach, aby kvasnice nevybouchly. Dopadlo to dobře.