Dekorace
Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji

Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji

Publikováno: 16.3.2024 Autor(ka): Martina Krsková

Žáci historického kroužku se v letošním roce opět zapojili do Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji, který pořádá asociace Amavet. Po celý rok se žáci připravovali na tuto soutěž. Shromažďovali materiály, vyhledávali fotografie a zjišťovali zajímavé informace o Chocni.

Ve čtvrtek 22. února proběhlo v Pardubicích okresní kolo soutěže, kterého se z naší školy zúčastnily čtyři projekty:

Záhada choceňského tunelu – Josef Skřivánek, Dominik Picko a Jiří Pinkas

Tichá Orlice v Chocni a její okolí – Tomáš Hrebík

Centrum Chocně v dějinách času – Viktorie Slavíková a Kristýna Držmíšková

Jak se proměňoval zámek a okolí – Nela Příhodová a Mariana Kozáková

Konkurence v okresním kole byla veliká a do krajského kola soutěže se podařilo probojovat Nele Příhodové a Marianě Kozákové. Následujících čtrnáct dní dívky věnovaly intenzivní práci na projektu - vymýšlely interaktivní prvky, porovnávaly dobové a současné fotografie, vyráběly pexeso a vytvářely webové stránky. S napětím očekávaly krajské kolo soutěže a doufaly, že jejich projekt bude porotci dobře hodnocen.

Ve dnech 7. a 8. března se do Pardubic do Ideonu sjeli řešitelé 60 projektů v kategorii Junior (žáci ZŠ). Projekty byly zaměřené na různé vědní obory, např. chemii, fyziku, informatiku, robotiku, biologii, psychologii či historii, a hodnotiteli byli převážně vysokoškolští pedagogové.  Během celého čtvrtečního dopoledne probíhala prezentace projektů, rozhovory s řešiteli projektů a zodpovídání dotazů. Všichni s napětím očekávali, jak dopadne závěrečné hodnocení a zda si odvezou nějakou cenu. Během téměř hodinového předávání zvláštních cen nervozita vrcholila. Nakonec došlo k vyhlašování hlavní ceny soutěže a Nela s Májou uslyšely své jméno. Radost byla veliká! I když se jednalo o jejich první účast v soutěži, podařilo se jim velice dobře prezentovat svůj projekt a vyhrát hlavní cenu, kterou je účast na krátkodobé studijní cestě do Francie.

Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.