Dekorace
Bádáme všemi smysly

Bádáme všemi smysly

Publikováno: 15.12.2023 Autor(ka): Jana Dvořáková

Co zvládnu poznat hmatem poslepu? Jak vypadá chuťová mapa mého jazyka? Kolik potravin poznám po čichu? Jak vidí kůň, když má oči po stranách hlavy? Mám citlivější kůži na dlani nebo na uchu? Deváťáci už to vědí. Mohli si to vyzkoušet při hravé laboratorní práci z přírodopisu.

Zvládli u toho ovšem také formulovat otázky, měřit, zaznamenávat, popisovat a vyvozovat vlastní závěry. A co zjistili? Třeba že poslepu se nejhůře poznávají od sebe tvary čtverce a obdélníku, ale kolečka jsou v pohodě. S brýlemi, které mi oddělí zorná pole očí neodkážu odhadnout, kam dopadne míč. Ale dá se to po chvíli natrénovat. Mám divný jazyk, cítím různé chuti na úplně jiný místech než ostatní. Čichem se špatně rozeznávají vůně sladkých věcí. Houby nám všem ve skupině strašně smrdí a poznáme je, ale kokos nepoznal nikdo.  

Jejich radost z objevování si můžete prohlédnout na fotkách. Třeba vás inspirují k vlastním domácím pokusům.