Dekorace
Betlémy z celého světa

Betlémy z celého světa

Publikováno: 18.12.2023 Autor(ka): Olena Ninichuk

V letošním roce si připomínáme významné výročí - 800 let od postavení prvního betléma.

Stalo se tak v roce 1223 nedaleko italské obce Greccio. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska dále do celého světa.

Při této příležitosti připravilo muzeum  Třebechovice pod Orebem výstavu betlémy, kterou žáci 5. tříd 14.12. navštívili. Děti měly možnost prohlédnout si betlémy  ze tří kontinentů a seznámit se s historií jejich vzniku.