Ledové bubliny

Publikováno: 9.1.2024 Autor(ka): Markéta Šimková

Se třeťáky jsme využili mrazivého počasí, abychom vyzkoušeli, jak umí mráz kouzlit s bublinami.

Nejprve si každá skupinka vyrobila svůj "bublifuk". Při jeho míchání (100 ml vody, 17 ml rýžového sirupu, 17 ml jaru a lžíce cukru) si třeťáci potrénovali odměřování různými typy odměrek, stříkaček a jiných odměřovátek. I to byla zábava, ale proti následnému foukání bublin na školní zahradě, to byla skoro nuda :-)

Chtělo to trochu cviku vyfouknout bublinu na zmrzlý povrch, ale materiálu i času jsme měli dost! A venku mrzlo, až praštělo, takže bubliny tuhly doslova před očima.

Kromě pozorování procesu mrznutí, si žáci zkusili svá díla také fotit. A bubliny byly zajímavé i po prasknutí - nezmizely, jen si tam jejich trosky tak zmrzle stály :-)

Na závěr si skupinky (již v teple) celý proces prodiskutovaly, zapsaly a zakreslily.