Dekorace
Německé studentky v Chocni jako doma

Německé studentky v Chocni jako doma

Publikováno: 28.6.2024 Autor(ka): Ludmila Vávrová

V pátek 14. června ráno nám skupina dívek a učitelek z německé základní školy Staatliche Realschule für Mädchen v Neumarktu s dojetím zamávala na shledanou po intenzivním týdnu stráveném v Chocni.

Jednalo se o druhou část výměny. Na začátku května se naši osmáci a deváťáci vydali do německého Neumarktu. Nyní se karta obrátila a jejich úkolem bylo naopak přivítat německé studentky u nás doma.  

Co ocenili nejvíce účastníci česko-německé výměny u nás? 

Jednoznačně, společně strávený čas s novými přáteli!

A protože co člověk, to jiný názor, někoho nadchla více návštěva zámku v Litomyšli, jiného bloudění v labyrintu v Brandýse, někoho večerní projížďky na skútru s kamarády, jiného výroba keramické misky nebo koncert cimbálovky, dalšího strávený večer s hostitelskou rodinou, společné vaření, hry, nebo zkoušení si českých frází v obchodech a restauracích. 

Co byl nejsilnější moment pro české i německé účastníky a účastnice?

Většina se shodla na tom, že o nejsilnější zážitek se postaral moment prvního setkání s hostitelskou rodinou. Nekonečně dlouhá cesta do cizí země a následně okamžik, kdy si člověk uvědomí, že je teď opravdu jen sám za sebe a musí se na sebe spolehnout, poradit si, nějak se domluvit v cizí zemi.

Komu patří velké díky?

Účastníkům výměny a jejich rodičům, za odvahu a vstřícné přijetí´nových´ členů domácnosti. Děvčata jim často přirostla k srdci více, než si rodiny dokázaly na začátku představit.

Všem zapojeným do přípravy a realizace programu, panu starostovi za netradiční přivítání na radnici, učitelům a zástupcům vedení obou základních škol za důvěru, že to celé má smysl, a neutuchající sílu dotáhnout vše do zdárného konce.

V neposlední řadě, všem žákům a učitelům, kteří zažili návštěvu z Německa ´pouze´ zprostředkovaně, ať už při hodinách ve škole, kam přišly německé dívky pro inspiraci a sdílení. Potkat se s jinou kulturou tváří v tvář není vždy jednoduché, vyžaduje to velkou míru tolerance, důvěry a otevřenosti z obou stran.

O to více nás těší, že díky oboustranné spokojenosti, již nyní domlouváme výměnu žáků na příští školní rok.

Tagy

erasmus