Dekorace

Aktuality

Nadějní vynálezci

Nadějní vynálezci

Vybraní žáci osmého ročníku se v uplynulých hodinách angličtiny věnovali řešení problémů dnešní doby. Zadání znělo jasně: Vyberte si problém z oblasti životního prostředí a zdraví a vymyslete způsob řešení. Myslím, že úkolu se zhostili se ctí, což můžete sami posoudit v příloze. Do budoucna se již tedy nemusíme ničeho obávat :)

Pozdrav ze Šajtavy

Pozdrav ze Šajtavy

Pokud již v Chocni vítáte jaro, my na Šajtavě si užíváme stále zimu. Žáci z 5.A i B bravurně zvládají všechny běžecké styly, běžky nezouvaji ani při hře na schovávanou! Krom fyzických výkonů se překonávají i ve stavebních pracech - v galerii níže se můžete přesvědčit. 

Okresní kolo ve florbalu - dívky

Okresní kolo ve florbalu - dívky

V úterý 15.3. se devět dívek z 5.C a 5.D vydalo do ZŠ v Brandýse nad Orlicí, kde proběhlo okresní kolo ve florbalu.

Soutěž v jazyce anglickém

Soutěž v jazyce anglickém

V úterý 15.3. se naše žákyně zúčastnily okresního kola Soutěže v jazyce anglickém.

Od pondělí se nám bude o  trochu lépe dýchat!

Od pondělí se nám bude o trochu lépe dýchat!

Konečně jsme se dočkali zrušení povinnosti nosit roušky a respirátory ve společných prostorách školy a školní jídelny. Zrušení povinnosti platí jak pro žáky, tak pro učitele. Ani v nejčernějších myšlenkách jsme si nepředstavovali, že k tomu dojde v době, kdy budou ruští agresoři bombardovat v cizí zemi obydlené části měst, že budou na Ukrajině zabíjet ženy, děti a seniory. Válka na Ukrajině vyhnala mnoho lidí z vlastních domovů, kteří se snaží zachránit si alespoň holý život. 

Návštěva školek a zápis do 1. tříd

Návštěva školek a zápis do 1. tříd

Tento týden jsme v prvních třídách přivítali na návštěvě děti z mateřských školek a příští týdem budou školky v návštěvách pokračovat. Zápis do 1. tříd se blíží a my bychom chtěli, aby se pro budoucí školáky stal dnem, na který se budou těšit a na který budou vzpomínat. Abyste si mohli školu s dětmi nerušeně prohlédnout a zkusit si, jak bude zápis probíhat, zveme Vás na akci Škola nanečisto, která proběhne v úterý 22. 3. 2022 od 15 do 17 hodin. Průvodci ve škole se Vám stanou naši páťáci.

Olympiáda z českého jazyka

Olympiáda z českého jazyka

V pondělí 21. února se sešlo osm šikovných slečen z 8. a 9. ročníku, aby si vyzkoušely češtinu tak trochu jinak. 

Evropa letem světem

Evropa letem světem

Masopustní veselice

Masopustní veselice

Před jarními prázdninami si děti z 2.B vyhodily trochu z kopýtka a pátek strávily oslavou masopustu. Nejen že se hodovalo, veselilo a tančilo,ale průvodem masek jsme krátce navštívili i sousedy z 3.C a 2.A. Ti zase poctivili svou přehlídkou masek nás.

Pozdrav ze Šajtavy

Pozdrav ze Šajtavy

Žáci sedmých ročníků si užívají zimních radovánek na lyžařském výcvikovém kurzu na Šajtavě. Sněhové podmínky jsou výborné, o tom jsme se přesvědčili jak na sjezdovkách, tak na běžkách. Ve středu se chystáme na půldenní výlet na běžkách a ve čtvrtek nás čekají závody. 

Tajemství ptačího peří a vajec

Tajemství ptačího peří a vajec

Laboratorní a praktické badatelské práce jsou vždy atraktivní součást výuky přírodopisu. Podívejte se do galerie na to, jak si sedmáci užívali praktické zkoumání ptačího peří a slepičích vajec. A co je nejvíc překvapilo? V protokolech se dozvíme, že peří je pod mikroskopem chlupaté, krásně zbarvené, složitě uspořádané, krásně vzorované, udrží kapku vody a nenamočí se. Vejce má pod lupou zajímavé puntíky, pod skořápkou papírovou vrstvu a na žloutku slizká poutka, po nakapání octa šumí. V závěru protokolů si výzkumníci pochválili dobrou spolupráci s ostatními, dělení práce ve skupinách a domluvu. Velké díky patří ovšem Adamovi a Michalovi, kteří pro účely laborky věnovali domácí vejce. 

Protože už čteme, chodíme i do knihovny

Protože už čteme, chodíme i do knihovny

Sice zatím navštěvujeme jen besedy, které pro nás připravuje paní Alena Plháková, ale i při nich jsme stále zaměstnaní. Musíme dávat pozor, abychom si všechno, co nám paní knihovnice přečte a ukáže, dobře zapamatovali.

Okresní kolo Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji

Okresní kolo Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji

Příprava na letošní soutěž se nesla v duchu protiepidemických opatření, občas byl někdo ze žáků v karanténě či nemocen a deset dnů před soutěží musela již veškerá příprava probíhat pouze on-line. Žáci se téměř denně připojovali přes meet, upravovali své prezentace, dokumenty a připravovali se na soutěž. 

Zdravice z hor - SKOL!

Zdravice z hor - SKOL!

Zdravíme všechny milé a blízké ze zimní lyžařské školy! Na Šajtavě je nám krásně, běžky jsou skvělé a sněhu kupy. Zvládli jsme již závody v netradičních štafetách i jednotlivcich, projezdili les křížem krážem se všemi nástrahami na cestě, protančili se večerem - všechno s úsměvem! Zkrátka je nám hej, Šajtava je nej! 

Zimní škola v přírodě 6. ročníku

Zimní škola v přírodě 6. ročníku

V týdnu od 7.2. do 12.2. 2022 proběhla na Šajtavě zimní škola v přírodě šestých tříd.  

Osočování a nadávky ze strany rodičů

Osočování a nadávky ze strany rodičů

Pevně věříme, že pondělní testování bylo opravdu to poslední, že omikron vytlačil všechny nebezpečnější mutace viru a že se všichni budeme moct volněji nadýchnout. Nařízení se postupně ruší, v celé společnosti se rozvolňuje, proto mi v této době přijde zbytečné, že dochází k útokům ze strany rodičů vůči škole a vůči vedení. Nošení roušek a testování zase začalo plnit stránky facebooku, ačkoli původní iniciátorka své příspěvky vymazala.

Klima školy

Klima školy

Když se řekne škola … Vybaví se nám prostředí, které všichni důvěrně známe. Ke zjištění případných nedostatků a ke zlepšení života ve škole, může pomoct informace žáků i učitelů a zaměstnanců. Proto jsme oslovili všechny a požádali jsme je, aby se zamyslili nad uvedenými tvrzeními, které souvisejí s naší školou a s tím, co se v ní děje. 

Oko - okno do duše

Oko - okno do duše

Při výtvarné výchově v 9.A jsme se tentokrát zahleděli do očí zvířecích - plných barev a kontrastů. Měkkost i ostré linie zvládli žáci suchým pastelem všichni na výbornou.   

Zdokonalovací lyžařský kurz

Zdokonalovací lyžařský kurz

Po zkušenosti z minulého roku a s ohledem na nejistou pandemickou situaci jsme naplánovali zdokonalovací lyžařský výcvik na lyžích i snowboardech formou čtyř jednodenních výjezdů. Výcviku se zúčastnili zájemci z 8. a 9. ročníku. Využili jsme ideální lyžařské podmínky v zimním středisku v Říčkách v Orlických horách. 

Portrét trochu jinak

Portrét trochu jinak

Druháčci si vyzkoušeli, jak je těžké nakreslit portrét. Vše si pečlivě vyměřili a pozorovali. V druhé části si pak vyzkoušeli vyrobit koláž z vlastních fotografií a vzniklo tak veselé třídní tablo.