Pošlapané naděje. Choceň 1945-1956

Publikováno: 2.2.2021 Autor(ka): Martina Krsková

Osvobození republiky v květnu 1945 přineslo mnoho nadějí a očekávání. Lidé doufali, že se navrátí období první republiky, kdy Choceň vzkvétala a rozrůstala se. Následující měsíce a roky ale ukázaly, že situace bude úplně jiná. Nastalo období, o kterém se dnes pamětníkům těžko mluví, období plné rozporů. Mnozí lidé ztratili své iluze, jiní odešli do zahraničí.

Po stopách této doby se vydali žáci historického semináře při ZŠ Sv. Čecha v Chocni a poznávali rozmanité příběhy lidí, situaci ve školství, ve spolcích, na železnici a ve filmu. Zjišťovali, jak vypadala Choceň a jak se proměňovala v důsledku politických proměn po únoru 1948. Mladým badatelům se podařilo nashromáždit zajímavé příběhy lidí, jejichž život byl zasažen komunistickým režimem, a vytvořili medailonky několika perzekuovaných osob.

Jak probíhala práce na projektu, se můžete dočíst na stránkách Archivu bezpečnostních složek

Dokument zachycující vzpomínky pamětníků, jejichž život byl zasažen komunistickým režimem, můžete zhlédnout zde.

Fotografie z vernisáže výstavy